Обединените нации https://www.un.org/en/hate-speech/understanding-hate-speech/what-is-hate-speech
Какво е реч на омразата?
На общ език „реч на омразата“ се отнася до обиден дискурс, насочен към група или индивид въз основа на присъщи характеристики (като раса, религия или пол) и който може да застраши социалния мир.
За да осигури единна рамка за ООН за справяне с проблема в световен мащаб, Стратегията и планът за действие на ООН относно речта на омразата определят речта на омразата като… „всеки вид комуникация в реч, писане или поведение, която напада или използва унизителен или дискриминационен език по отношение на човек или група въз основа на това кои са, с други думи, въз основа на тяхната религия, етническа принадлежност, националност, раса, цвят на кожата, произход, пол или друг фактор на идентичност.“
Към днешна дата обаче няма универсална дефиниция на речта на омразата съгласно международното право за правата на човека. Концепцията все още се обсъжда, особено във връзка със свободата на мнение и изразяване, недискриминацията и равенството.
Въпреки че горното не е правно определение и е по-широко от „подбуждане към дискриминация, враждебност или насилие“ – което е забранено съгласно международното право за правата на човека – то има три важни атрибута:
Речта на омразата може да се предава чрез всякаква форма на изразяване, включително изображения, карикатури, меми, предмети, жестове и символи и може да се разпространява офлайн или онлайн.
Речта на омразата е „дискриминационна“ (предубедена, фанатизирана или нетолерантна) или „унизителна“ (предубедена, презрителна или унизителна) към индивид или група.
Речта на омразата извиква реални или възприемани „фактори на идентичност“ на индивид или група, включително: „религия, етническа принадлежност, националност, раса, цвят на кожата, произход, пол“, но също така характеристики като език, икономически или социален произход, увреждане, здравословно състояние или сексуална ориентация, наред с много други.
Важно е да се отбележи, че речта на омразата може да бъде насочена само към отделни лица или групи от лица. Това не включва комуникация за държави и техните служби, символи или държавни служители, нито за религиозни водачи или принципи на вярата.
Финансиран от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче са само на автора(ите) и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). Нито Европейският съюз, нито EACEA могат да носят отговорност за тях.