Как да докладвам реч на омразата

Как да докладвам реч на омразата

 

Речта на омразата може да бъде форма на престъпление, въпреки че не всички държави я криминализират. За да разберете дали във вашата страна тя се счита за престъпление, свържете се с местните служби и институции за подкрепа на жертви.

  1. Законодателство относно речта на омразата 

Европейският Съюз гарантира правата на жертвите чрез Директивата за правата на жертвите, в която са описани шест основни права, с които разполагат всички жертви на престъпления, извършени във всяка държава членка на ЕС. За подробна информация относно правата ви като жертва можете да натиснете тук.

 

В Директивата за расовото равенство (Директива 2000/43/ЕО на Съвета) се подчертава, че лицата, които се сблъскват с дискриминация, основана на расов или етнически произход, следва да разполагат с достатъчна правна защита. Тази директива има за цел да осигури равно третиране независимо от расовия или етническия произход.

За да се справи с расизма, ксенофобията и други форми на нетолерантност, Високопоставената група на ЕС създаде „Етичен кодекс за противодействие на незаконната реч на омразата онлайн“. В тази инициатива участват големите социални медии като Facebook, Microsoft, Twitter и YouTube, което дава възможност на потребителите да докладват по-ефективно незаконна реч на омразата.

Законодателството относно престъпленията от омраза е различно в различните държави. За конкретна информация относно законите за речта на омразата във вашата страна е препоръчително да се свържете с местните служби за подкрепа на жертвите.

 

  1. Действия, които да предприемете ако сте жертва или свидетел на реч на омразата

Ако се сблъскате с реч на омразата онлайн или сте обект на такава, повечето платформи за социални медии предлагат възможности за докладване на такова съдържание. Ето няколко видеоклипа, които показват как YouTube и Facebook регулират случаи с реч на омразата:

Справяне с езика на омразата в YouTube

Справяне с езика на омразата във Facebook

 

Ако сте станали жертва на престъпление от омраза, можете да съобщите за него в полицията, като се обадите или отидете лично. Ако престъплението се случва в момента, използвайте спешния номер; в противен случай използвайте други номера за подаване на сигнал. Ако решите да не съобщавате за престъплението веднага, можете да го направите по-късно с помощта на местните организации за подкрепа на жертвите.

Освен това, съгласно Директивата за правата на жертвите, имате право да бъдете информирани за процеса на възстановително правосъдие, който се предлагат във вашата страна. Възстановителното правосъдие (ВПС) предлага адаптиран към жертвите подход за справяне с престъпленията от омраза, като се фокусира върху изцелението и обезщетението на жертвите и същевременно насърчава отговорността и разбирането на извършителите. Процеса работи по следния начин:

  1. Подсилване на жертвите: Процесът на ВПС позволява на жертвите да участват активно в разрешаването на вредите, причинени от престъплението. Това може да включва пряк диалог с извършителя на престъплението с посредничеството на обучен посредник. Този процес помага на жертвите да изразят чувствата си, да задават въпроси и да получат признание за вредата от извършителя, което може да бъде от решаващо значение за емоционалното възстановяване.
  2. Изцеление и обезщетение: ВПС има за цел да осигури на жертвите чувство за облекчение и обезщетение. Тя дава възможност на жертвите да споделят личните си истории в среда, където биват изслушвани и уважавани, което може значително да намали чувството на изолация и травма, пристъщи за жертви на престъпления от омраза. Жертвите могат също да получат извинения от извършителите, което може да помогне за възстановяване на чувството им за сигурност и доверие.
  3. Поемане на отговорност от извършителя: ВПС дава възможност на извършителите на престъпления да разберат за последствията на своите действия директно от жертвите. Това лично взаимодействие води до разкаяние и желание за промяна, което намалява вероятността от повторно извършване на престъпление. Това също така запознава извършителите с широкообщественото въздействие на престъпленията от омраза, като насърчава по-дълбокото разбиране на вредите, причинени от техните предразсъдъци.
  4. Участие на общността: ВПС работи на обществено ниво за възстановителния процес, като спомага за предотвратяване на първопричините за престъпленията от омраза и за създаване на подкрепяща среда както за жертвите, така и за извършителите. Този подход, ориентиран към общността, помага за изграждането на устойчивост срещу речта на омразата и престъпленията, като насърчава приобщаването и разбирането.
  5. Политика и осведоменост: Инициативи като проекта „Да продължим да говорим“ () се борят за промени в политиката и повишаване на осведомеността за ползите от ВПС. Те имат за цел да интегрират практиките на ВПС в съдебната система и да предоставят обучение на правоприлагащите органи и други заинтересовани страни, с цел гарантиране предоставянето на необходимата подкрепа на жертвите на престъпления от омраза.
  6. Основен процес при докладване на престъпления свързани с реч на омразата (с изменения в зависимост от страната)

Когато докладвате престъпление, от вас се изисква да предоставите конкретни данни, като например:

  • – Датата, часа и мястото или платформата, където е извършено престъплението.
  • – Информация за това дали познавате извършителя на престъплението.
  • -Информация за всички свидетели на престъплението, включително тяхната самоличност, ако е известна.

След като докладвате ще получите номер и за вашия случай ще бъде назначен разследващ полицай. Той ще проведе разследване, ще събере доказателства и ще разпита свидетели. Назначеният служител ще ръководи делото ви до съдебната фаза, ако заподозреният бъде задържан и подведен под отговорност.

Ще трябва да дадете показания за престъплението и въздействието му върху вас. Ще бъдете информирани за правата си като жертва и за това какво да очаквате, ако делото ви стигне до съдебен процес. По-конкретно, имате право на юридическа помощ във всички държави – членки на ЕС, както и право на устен преводач, ако съдебният процес се провежда извън вашата страна.

 

  1. Намиране на местна подкрепа

Ако сте били засегнати от престъпление от омраза, има различни институции към които може да се обърнете за помощ или информация на местно ниво:

  • Местна подкрепа: Свържете се с най-близките служби за подкрепа на жертвите.
  • Полицейски доклад: Съобщете за престъплението в местния полицейски участък.
  • Телефонна линия за подкрепа на жертвите: Обадете се на телефонния номер 116 006, който е достъпен в Австрия, Хърватия, Чешката република, Дания, Естония, Финландия, Франция, Германия, Ирландия, Латвия, Холандия, Португалия и Швеция.

Телефонната линия за помощ 116 006 предлага информация за правата на жертвите, емоционална подкрепа и насочване към подходящи институции, където може да намерите подкрепа. Тя служи като общ центъркт, предоставяща подробна информация за местните полицейски и наказателноправни процедури, въпроси, свързани с обезщетенията и застраховките, както и други ресурсир необходими на жертвите на престъпления.

Освен това в повечето европейски държави са създадени механизми за докладване на случаи на реч на омразата, предоставяни от националните органи и НПО.

 

Източници:

Victim Support Europe: https://victim-support.eu/help-for-victims/info-on-specific-types-of-victims/hate-crime/

Let’s Go by Talking: https://www.letsgobytalking.eu/

European Forum for Restorative Justice: https://www.euforumrj.org/en/restorative-justice-hate-crime-and-migrant-integration

European commission. (2017). The Victims’ Rights Directive. file:///C:/Users/Office/Downloads/factsheet_victims_rights_2017_web_en_F6860A5C-FF7B-4684-E5B2E563B37D403D_43139%20(2).pdf

EUR-Lex. (2000).  Council Directive 2000/43/EC. Official Journal of the European Communities. https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:32000L0043

 

 

 

  1. Как да докладвате случаи на реч на омразата в страните: България, Полша, Северна Македония и Турция

България

  • Полиция: Можете да съобщите за случаи на реч на омразата в местния полицейски участък. Те ще ви напътстват по време на процеса и ще ви окажат необходимата подкрепа.
  • Прокуратура: Подаването на жалба в местната прокуратура е друг начин за официално регистриране и започване на разследване на случай на реч на омразата.
  • Хелзинкски комитет за правата на човека в България: Тази организация активно регулира речта на омразата и може да предостави подкрепа. Те предлагат безплатна юридическа помощ и могат да ви насочат как да поддадете ефективни сигнали за реч на омразата.
  • Амнести Интернешънъл България: Инициативата работи по различни въпроси, свързани с правата на човека, включително речта на омразата. Те могат да предоставят подкрепа и насоки за това как да докладвате за реч на омразата.

 

Източници:

Helsinki Committee for Human Rights in Bulgaria:  https://www.bghelsinki.org/bg/home

Amnesty International Bulgaria. https://www.amnesty.bg/

 

Северна Македония

  • Полиция: Съобщете за инциденти, свързани с реч на омразата, в местния полицейски участък. Те ще се заемат с разследването и ще ви осигурят защита, ако е необходимо.
  • Хелзинкски комитет за правата на човека на Република Македония: Тази организация предлага подкрепа и съвети за справяне с речта на омразата. Те могат да ви помогнат да разберете правата си и процеса на докладване.
  • Електронна платформа: Уебсайтът www.govornaomraza.mk позволява на потребители да докладват онлайн за случаи на реч на омразата. Тази платформа се наблюдава от Хелзинкския комитет.

 

Източници:

Helsinki Committee for Human Rights of the Republic of Macedonia. https://mhc.org.mk/

Report Hate Speech Online (Говор на омраза). https://www.govornaomraza.mk/

 

 

 

Полша

  • Полиция: Можете да подадете сигнал за реч на омразата във всеки местен полицейски участък. Те ще документират жалбата ви и ще започнат разследване.
  • Асоциация „Никога повече“: Тази организация работи усилено по въпроси, свързани с речта на омразата и дискриминацията. Те предлагат подкрепа и могат да ви съдействат при докладването на инциденти.
  • Национален консултативен център за жертви на престъпления от омраза: Свържете се с този център за юридическа консултация и съдействие при подаване на сигнал за реч на омразата.

 

Източници:

Never Again Association. https://www.nigdywiecej.org/en/

National Consulting Centre for Victims of Hate Crimes (Niebieska Linia): https://www.niebieskalinia.pl/

 

Турция

  • Полиция: Посетете местния полицейски участък, за да съобщите за случаи на реч на омразата. Те ще вземат показанията ви и ще започнат разследване.
  • Асоциация за правата на човека : Тази организация предоставя подкрепа на жертвите на реч на омразата и може да ви помогне в процеса на докладване.
  • Институция за равенство на Турция: Тази институция се занимава със случаи на дискриминация и реч на омразата и може да предостави подкрепа и насоки.

 

Източници:

Human Rights Association (IHD). https://ihd.org.tr/en/

Equality Institution of Turkey. https://www.tihek.gov.tr/

 

Как да съобщите за случай на реч на омразата на всяка организация/институция/неправителствена организация, която може да ви помогне, но не се занимава директно със съобщаване на случаи на реч на омразата:

  • Свържете се с институцията чрез имейл, телефон, лично или чрез онлайн формуляр, ако има такъв
  • Предоставете подробна информация за инцидента (дата, час, място, описание на инцидента, информация за извършителя, свидетели ако има такива, въздействие върху вас)
  • Включете подкрепящи доказателства, ако има такива
  • Поискайте помощ (правна консултация/подкрепа)

 

Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor EACEA can be held responsible for them.

Scroll to Top