Съвет на Европа https://www.coe.int/en/web/combating-hate-speech/what-is-hate-speech-and-why-is-it-a-problem-
Какво е реч на омразата и защо е проблем?
Речта на омразата е сложно и многоизмерно явление, което има широкообхватни и опасни последици за правата на човека, върховенството на закона в демократичните общества. Предотвратяването и борбата с онлайн речта на омразата поставя специфични предизвикателства. Устойчивостта и въздействието са документирани от наблюдаващите органи на Съвета на Европа и други международни агенции.
Речта на омразата засяга не само достойнството и човешките права на лицето, което е пряко насочено, но и на лица, принадлежащи към същото малцинство или група като тези, които са пряко насочени. Речта на омразата води до опасни разделения в обществото като цяло, засяга участието и включването на всички, към които е насочена, и застрашава демокрацията. Целите на речта на омразата все повече се изключват от обществото, изтласкват се от обществения дебат и заглушават. Историята показва, че речта на омразата също е умишлено използвана за мобилизиране на групи и общества едни срещу други, за да се провокира ескалация на насилие, престъпления от омраза, война и геноцид.
През последните години речта на омразата все повече се разпространява в интернет. Предотвратяването и борбата с онлайн речта на омразата поставя специфични предизвикателства, тъй като тя може да бъде разпространена както никога досега по целия свят за секунди.
Устойчивостта и тревожното нарастване на речта на омразата, особено онлайн, и нейното въздействие върху упражняването на правата на човека и демокрацията в Европа са документирани от наблюдаващите органи на Съвета на Европа, Агенцията на Европейския съюз за основните права (FRA), различни други междуправителствени организации, организации на гражданското общество, интернет посредници и други органи.
В своите неотдавнашни мониторингови и годишни доклади по държави Европейската комисия срещу расизма и нетолерантността (ECRI) описва, въз основа на подробни статистики и проучвания, устойчивостта и увеличаването на ултранационалистическата, ксенофобската, расистката и ЛГБТИ фобската реч на омразата в различни членове държави.
За да се избегне такава опасна ескалация и по-скоро да се създадат и поддържат приобщаващи общества, важно е държавите-членки да предприемат ефективни и устойчиви мерки за предотвратяване и борба с речта на омразата.
Финансиран от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче са само на автора(ите) и не отразяват непременно тези на Европейския съюз или Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). Нито Европейският съюз, нито EACEA могат да носят отговорност за тях.