Партньори, връзки и институции и др.
Жертвите на речта на омразата могат да се свържат с различни организации и институции на различни нива, в зависимост от естеството на инцидента и местоположението. Ето някои полезни ресурси:
Международно ниво
- Европейски съд по правата на човека (ЕСПЧ): Разглежда случаи, включващи нарушения на правата на човека, включително реч на омразата.
Уебсайт: https://prd-echr.coe.int/
- Службата на Върховния комисар на ООН за правата на човека: Предлага ресурси и механизми за докладване на нарушения на правата на човека, включително реч на омразата.
Уебсайт: https://www.ohchr.org/en/ohchr_homepage
- Amnesty International: Осигурява подкрепа и застъпничество за жертвите на нарушения на човешките права, включително реч на омразата.
Уебсайт: https://www.amnesty.org/en/
- Human Rights Watch: Провежда изследвания и застъпничество по въпросите, засягащи правата на човека в световен мащаб, включително речта на омразата.
Уебсайт: https://www.hrw.org/
Европейско ниво
- Съвет на Европа – Движение „Не на езика на омразата“: кампания за борба с езика на омразата и насърчаване на правата на човека онлайн.
Уебсайт: https://www.coe.int/en/web/no-hate-campaign
- Агенция на Европейския съюз за основните права: Предоставя съвети и изследвания относно основните човешки права, включително въздействието на речта на омразата.
Уебсайт: https://fra.europa.eu/en
- INACH (Международна мрежа срещу омразата в киберпространството): Мрежа, която се бори с речта на омразата онлайн в цяла Европа.
Уебсайт: https://www.inach.net/
Национално ниво
- Национални институции за правата на човека (NHRIs): Повечето държави в Европа имат национална институция за правата на човека, която разглежда жалби за дискриминация и реч на омразата. Тези институции са подходящи за подаване на официална жалба и търсене на правна защита.
Научете повече тук: https://ennhri.org/about-nhris/
- Органи на равенството: Всяка страна от ЕС и членки на Съвета на Европа обикновено има орган по въпросите относно равенството или омбудсман, който разглежда жалби за дискриминация и реч на омразата.
- Полиция: Трябва да докладвате речта на омразата директно на местната или националната полиция, особено ако включва заплахи, насилие или друго престъпно поведение. Това може да подпомогне разглеждането на въпроса като криминално престъпление.
- Интерпол: За трансгранични случаи, включващи реч на омразата, особено онлайн, можете също да се свържете с Интерпол, ако има нужда от международна координация.
Онлайн и социални мрежи
- Инструменти за докладване в социални медии: Повечето платформи на социални медии, като Facebook, Twitter и YouTube, имат вградени инструменти за докладване на реч на омразата.
Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor EACEA can be held responsible for them.