Инициативи срещу езика на омразата
- Движение „Не на речта на омразата“ (No Hate Speech Movement)
Движението No Hate Speech е посветено на борбата с речта на омразата, като насърчава младите хора да се застъпват за правата на човека и демократичните принципи. Първоначално стартирало като младежка инициатива през 2013 г., до 2017 г. движението се координира на европейско равнище от Младежкия отдел на Съвета на Европа. Въпреки че централната координация приключи през 2017 г., движението продължава да съществува в цяла Европа и извън нея благодарение на усилията на националните кампании и активните участници.
Основната цел на движението е да намали приемането на речта на омразата, както онлайн, така и офлайн, чрез насърчаване на образованието относно правата на човека, насърчаване на младежката активна инициатива и повишаване на медийната грамотност. За да подкрепи преподаватели и участници в кампанията, движението предлага ресурси, като „Bookmarks, наръчник за борба с речта на омразата чрез образование за правата на човека“ и колекция от допълнителни материали.
Движението активно ангажира младите хора, като им дава възможност да докладват случаи на реч на омразата и кибертормоз на съответните органи и платформи в социалните медии. Освен това, за да помогне на младите хора да се противопоставят на речта на омразата и да се застъпват за правата на човека и демократичните ценности онлайн, Младежкият отдел публикува наръчника „Ние МОЖЕМ! Предприемане на действия срещу речта на омразата чрез противодействие и алтернативни методи“.
Официален уебсайт: https://www.coe.int/en/web/no-hate-campaign/no-hate-speech-movement
- Спрете омразата Великобритания (Stop Hate UK)
Stop Hate UK е водеща национална благотворителна организация в Обединеното кралство, която се занимава с борбата с всички форми на престъпления на омраза и дискриминация. Тя функционира от 28 години и в момента е единствената безплатна 24-часова специализирана служба в Обединеното кралство за докладване на престъпления от омраза засягащи всички аспекти на личността на дадено лице. Организацията работи в тясно сътрудничество с местните власти, училищата и общностите, за да осигури обучение и подкрепа по въпросите на речта на омразата. Stop Hate UK провежда кампании за повишаване на осведомеността относто речта на омразата, провежда обучения и подпомага обществени форуми за насърчаване на разбирателството и толерантността. Усилията им включват сътрудничество с училищата за прилагане на програми за борба с тормоза, които се занимават с речта на омразата и дискриминацията на местно ниво. Те също така осигуряват 24-часова линия за помощ, на която всеки може да съобщи за престъпление от омраза на национално равнище. Организацията осигурява не само застъпничество за правосъдие, но и подкрепа за жертвите.
- Образователни програми на Антидефамационната лига – АДЛ (Anti-Defamation League – ADL)
Антидефамационната лига предлага редица образователни програми, насочени към борба с речта на омразата и насърчаване на разнообразието и приобщаването в училищата и общностите в САЩ. АДЛ предлага също така семинари и обучения за преподаватели, правоприлагащи органи и лидери на общности, за да подобри разбирането им за речта на омразата и да ги снабди със стратегии за ефективно противодействие.
Официален уебсайт: https://www.adl.org/
Една от водещите им програми – „Няма място за омраза“ (No Place for Hate) – предоставя на училищата ресурси за създаване на приобщаваща среда чрез дейности, ръководени от ученици, обучение и планове за действие, насочени към предразсъдъците и речта на омразата. Програмата може да бъде адаптирана към индивидуалните характеристики и нужди на всяко училище, за да се осигури по-успешни резултати. Основната ценност на „Няма място за омраза“ е ангажирането както на преподавателите, така и на учениците, за сплотяване на училищната общност. Тя следва четирифазен подход: 1) сформиране на комитет от ученици, 2) въвеждане на ценност „Няма място за омраза“, която да се обедини всички около общи цели, 3) оценка на училищната среда чрез анкетиране, за да се гарантира, че всеки глас е чут, 4) и изпълнение на дейности, обединяващи учениците с преподавателите, като същевременно се разглеждат теми като речта на омразата, тормоза и приобщаването. Програмата предлага и широк набор от ресурси: програми за обучение на преподаватели, планове за уроци и литературни материали за ученици. Образователните институции могат само да използват съдържанието и ресурсите, които инициативата „Няма място за омраза“ предлага, или да станат членове на инициативата чрез регистрация. Влиянието на инициативата е достигнало над 1,4 милиона ученици, подкрепяни от над 100 000 преподаватели в повече от 1800 училища.
Официален уебсайт: https://www.noplaceforhate.org/the-program
Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or the European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor EACEA can be held responsible for them.