Сдружение за поведенчески науки

Асоциацията за поведенчески науки (ABS) е неправителствена организация, разположена в България,
която се фокусира в областта на поведенческата психология, изследванията и
кризисната интервенция. Ние изследваме пресечната точка на мисли, емоции и поведение.

 

Поведенческата психология разглежда как мозъците ни влияят на нашето поведение. Основните умения на нашите експерти включват способността да провеждат научни изследвания и анализи. Те имат отлични комуникативни умения и са в състояние да работят в тясно сътрудничество с други хора, включително други психолози. ABS България използва основни познания по поведенческа, аномална психология и психология на развитието.

Ние изследваме поведенчески тенденции, теоретични перспективи и емпирични открития. Ние също така прилагаме тези рамки, за да анализираме човешки мисли и поведенчески проблеми чрез изследване.

Нашият екип развива научни разсъждения и умения за решаване на проблеми, необходими за събиране, оценка и прилагане на психологическа информация. Те проектират и изпълняват изследователски планове по отношение на научния процес и социокултурните фактори. Чрез критична оценка на констатациите обучаемите могат да направят изводи за психологически феномени.

ABS България също се фокусира върху кризисната интервенция като краткосрочна техника за управление, предназначена да намали потенциалните трайни щети за индивид, засегнат от криза.

Получаваме основна информация, установяваме положителна връзка, обсъждаме събитията и предоставяме емоционална подкрепа. Използваният модел на интервенция се състои от стабилизиране, потвърждение, улесняване на разбирането, насърчаване, възстановяване и насочване. Ние помагаме на хората да се върнат към психическото си ниво след криза.

Ние използваме постиженията и методите на социалните и поведенческите науки и професионалната практика в обществения живот, насочени към решаване на задачите за устойчиво развитие на индивида и обществото.

 

 

 

Изпълнено до момента:

Проведени кампании за емоционална интелигентност и проасертивно поведение.
До момента в кампаниите са участвали над 30 младежи

 


Асертивността е качеството да бъдеш настоятелен и уверен, без да си агресивен. В областта на психологията и психотерапията това е умение, което може да се научи, и начин на общуване. Медицинският речник на Дорланд дефинира асертивността като форма на поведение, характеризираща се с уверена декларация или твърдение на твърдение без необходимост от доказателство; то твърди нечии права или гледна точка, без нито агресивно да заплашва правата на друг (заемайки господстваща позиция), нито покорно да позволява на друг да игнорира или отрича нечии права или гледна точка.

 


Смята се за критично жизнено умение и се препоръчва децата да го развиват. Асертивността е комуникативно умение, което може да се научи, а асертивните комуникационни умения се научават ефективно. Асертивността е метод на критично мислене, при който човек говори в защита на своите възгледи или в светлината на дезинформация. Асертивните хора могат да бъдат откровени и да анализират информация и посочва области от информация, на които липсва съдържание, подробности или доказателства.

 


Асертивността подпомага творческото мислене и ефективната комуникация. Нивото на асертивност, демонстрирано във всяка човешка общност, е фактор от социалните и културни практики по време на изследването. Например през 2019 г. има глобални обществени дискусии по противоречиви теми като пристрастяване към наркотици, изнасилване и сексуално насилие над жени и деца, които не са били открито обсъждани през 1940 г.

 


В семействата децата не винаги са насърчавани да развиват умения за увереност и обикновено трябва да приемат и да се подчиняват на решенията на родителите си. Днес обаче откровените деца могат законно да участват в решенията за живота си от шестнадесетгодишна възраст. През втората половина на 20-ти век асертивността става все по-видна като поведенческо умение, преподавано от много експерти по личностно развитие, поведенчески терапевти и когнитивно-поведенчески терапевти. Асертивността често се свързва със самоувереността.

 

Scroll to Top